Blog

Na niniejszym blogu znajdziesz krótkie informacje dotyczące najczęściej zadawanych pytań w ramach nieodpłatnej pomocy prawnej. Wpisy na blogu nie stanowią gotowych porad prawnych. Aby uzyskać więcej informacji dotyczących Twojego problemu przyjdź na konsultację prawną (dane adresowe w zakładce:  Kontakt).
Poniedziałek, Marzec 30, 2020, 12:49 | Brak komentarzy »

Małoletni, który nie ukończył 13 roku życia, został przez ustawodawcę uznany za osobę niezdolną do zawinienia popełnionego czynu. Innymi słowy ustawodawca uznał, że osoby fizyczne poniżej 13 roku życia, nie są w stanie w sposób dostateczny rozeznać znaczenia swoich czynów i z tego powodu nie ponoszą one odpowiedzialności na zasadzie winy. Co istotne, sprawca nie ponosi odpowiedzialności na zasadzie winy za szkodę wyrządzoną swoim zachowaniem dokonanym przed ukończeniem trzynastego roku życia nawet wówczas, gdy w chwili wyrokowania osiągnął już pełnoletność.


Czwartek, Marzec 26, 2020, 08:34 | Brak komentarzy »

Od 1 stycznia 2020r. w ustawie z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 2019 r., poz. 1040 ze zm.) - dalej jako Kodeks pracy w art. 632 w § 3 w pkt 2 wyrazy "o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej" zastąpiono wyrazami "o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej i innych ułatwieniach związanych z sukcesją przedsiębiorstw".


środa, Marzec 25, 2020, 10:38 | Brak komentarzy »

Zarzuty od nakazu zapłaty są środkiem zaskarżenia przysługującym pozwanemu. Wnosi się je do sądu, który wydał nakaz zapłaty w terminie dwóch tygodni od daty doręczenia nakazu zapłaty. Pismo zawierające zarzuty od nakazu zapłaty musi spełniać wymagania zwykłego pisma procesowego oraz wymagania przepisane dla tegoż środka odwoławczego.


środa, Marzec 18, 2020, 11:33 | Brak komentarzy »

Skargę na czynności referendarza sądowego regulują przepisy ustawy z 17 listopada 1964r. Kodeks postępowania cywilnego (Dz.U. z 2019r., poz. 1460 ze zm.)- dalej jako KPC;


środa, Marzec 11, 2020, 09:00 | Brak komentarzy »

Warunki uzyskania prawa jazdy kat. B określa ustawa z dnia 5 stycznia 2011 roku o kierujących pojazdami oraz poszczególne rozporządzenia.


Prawo jazdy kategorii B stwierdza posiadanie uprawnienia do kierowania pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu i motocykla, zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa powyżej, oraz z przyczepy lekkiej, zespołem pojazdów złożonym z pojazdu samochodowego o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu i motocykla oraz z przyczepy innej niż lekka, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 4250 kg, a także pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM.


Piątek, Marzec 6, 2020, 17:23 | Brak komentarzy »

Niekiedy rodzice zastanawiają się czy możliwa jest zmiana imienia ich pociechy. Zdarza się bowiem, że po pewnym czasie okazuje się, iż nadane dziecku tuż po narodzeniu imię nie pasuje do niego, albo że otoczenie zwraca się do dziecka zupełnie inaczej, albo też po prostu nadane dziecku imię przestało się rodzicom podobać. Odpowiedź na pytanie czy i kiedy możliwa jest zmiana imienia dziecka zawarta jest w ustawie Prawo o aktach stanu cywilnego oraz w ustawie o zmianie imienia i nazwiska.


środa, Marzec 4, 2020, 13:06 | Brak komentarzy »

„Becikowe” to jednorazowa zapomoga przyznawana z tytułu urodzenia się żywego dziecka na podstawie ustawy o świadczeniach rodzinnych. Od lat wynosi ona niezmiennie 1.000 zł i przysługuje matce lub ojcu dziecka, bądź też jego opiekunowi prawnemu lub faktycznemu.


Piątek, Luty 28, 2020, 17:14 | Brak komentarzy »

Kodeks rodzinny i opiekuńczy bardzo szczegółowo reguluje zasady nadania nazwisk dzieciom. Kwestia nazwiska jakie nosi dziecko nie jest zatem zależna od woli rodziców, ale jest szczegółowo uregulowana przez przepisy prawa (art. 87 i nast. Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego).


Czwartek, Luty 27, 2020, 08:10 | Brak komentarzy »

Obowiązek alimentacyjny zostaje nałożony na zobowiązanego przez sąd, ale zazwyczaj nie ma on określonych ram czasowych (wyjątkiem jest płacenie alimentów na rzecz byłego współmałżonka, gdzie okres alimentacyjny jest określony przepisami).

 


Zgodnie z art. 133 § 3 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego z dnia 25 lutego 1964 r. (Dz.U. z 2017r., poz. 682 ze zm.) - dalej jako KRO: Rodzice mogą uchylić się od świadczeń alimentacyjnych względem dziecka pełnoletniego, jeżeli są one połączone z nadmiernym dla nich uszczerbkiem lub jeżeli dziecko nie dokłada starań w celu uzyskania możności samodzielnego utrzymania się

Zgodnie z art. 138 KRO: „W razie zmiany stosunków można żądać zmiany orzeczenia lub umowy dotyczącej obowiązku alimentacyjnego.”


środa, Luty 26, 2020, 07:52 | Brak komentarzy »

W postępowaniu administracyjnym strona może być reprezentowana przez pełnomocnika. Odstępstwem od tej zasady jest sytuacja wymagająca osobistego udziału strony w danej czynności procesowej, co może wynikać z samego charakteru czynności lub z treści przepisu. Przykładem takiej sytuacji jest: przesłuchanie strony w charakterze świadka, stawienie się w przypadku konieczności ustalenia przez organ tożsamości strony lub złożenia podpisu w dokumencie, złożenie wyjaśnień.


Wtorek, Luty 18, 2020, 15:18 | 1 Komentarz »

Spadek to ogół praw i obowiązków majątkowych zmarłego o charakterze cywilnoprawnym. Masa spadkowa z kolei to wszystkie prawa i obowiązki wchodzące w skład spadku, które są w posiadaniu spadkodawcy w chwili jego śmierci. W skład masy spadkowej wchodzą nie tylko rzeczy materialne, które przedstawiają realną wartość majątkową, ale też prawa i obowiązki. Główne składniki masy spadkowej to:


środa, Luty 12, 2020, 08:24 | Brak komentarzy »

Pojęcie zadatku uregulowane zostało w art. 394 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks Cywilny (Dz.U. z 2019r., poz.1145), dalej jako KC lub Kodeks Cywilny.

Zgodnie z tym przepisem:

§  1. W braku odmiennego zastrzeżenia umownego albo zwyczaju zadatek dany przy zawarciu umowy ma to znaczenie, że w razie niewykonania umowy przez jedną ze stron druga strona może bez wyznaczenia terminu dodatkowego od umowy odstąpić i otrzymany zadatek zachować, a jeżeli sama go dała, może żądać sumy dwukrotnie wyższej.

§  2. W razie wykonania umowy zadatek ulega zaliczeniu na poczet świadczenia strony, która
go dała; jeżeli zaliczenie nie jest możliwe, zadatek ulega zwrotowi.

§  3. W razie rozwiązania umowy zadatek powinien być zwrócony, a obowiązek zapłaty sumy dwukrotnie wyższej odpada. To samo dotyczy wypadku, gdy niewykonanie umowy nastąpiło wskutek okoliczności, za które żadna ze stron nie ponosi odpowiedzialności albo za które ponoszą odpowiedzialność obie strony.

Pojęcie zadatku używane jest w dwojakim znaczeniu. Po pierwsze, oznacza ono sumę pieniężną lub rzecz daną przy zawarciu umowy. Po drugie, służy do określenia postanowienia umownego, w którym zastrzeżono wydanie sumy pieniężnej lub rzeczy. Zadatek znajduje zastosowanie we wszystkich umowach obligacyjnych, także o charakterze przygotowawczym, niezależnie od tego, w jakiej formie owa umowa jest zawierana. 


Poniedziałek, Luty 10, 2020, 14:47 | Brak komentarzy »

Tematem niniejszego artykułu jest zagadnienie niezmiernie istotne zarówno z punktu widzenia pracownika jak i pracodawcy, a tyczy się odpowiedzialności materialnej pracowników.
Zostało ono uregulowane w ustawie z dnia 26 czerwca 1974r. Kodeks pracy ( Dz.U. z 2019r., poz. 1040, dalej: k.p.).


Jeśli chodzi o odpowiedzialność materialną pracownika to wyróżnia się jej dwa rodzaje.


Pierwszy rodzaj to odpowiedzialność pracownika za wyrządzoną szkodę pracodawcy, drugi rodzaj to odpowiedzialność za mienie powierzone pracownikowi.


środa, Luty 5, 2020, 09:30 | Brak komentarzy »

Zwolnienie od kosztów sądowych w sprawach cywilnych.

W postępowaniu cywilnym, o zwolnienie od kosztów sądowych może ubiegać się m.in. osoba fizyczna, która wykaże w złożonym przez siebie oświadczeniu, że nie jest w stanie ich ponieść bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny. Wniosek o przyznanie zwolnienia od kosztów sądowych należy zgłosić na piśmie lub ustnie do protokołu w sądzie, w którym sprawa ma być wytoczona lub już się toczy. Do wniosku o zwolnienie od kosztów sądowych należy dołączyć oświadczenie obejmujące szczegółowe dane o stanie rodzinnym, majątku, dochodach i źródłach utrzymania osoby ubiegającej się o zwolnienie od kosztów. Oświadczenie sporządza się według ustalonego wzoru, dostępnego na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości pod adresem:

https://www.gov.pl/web/sprawiedliwosc/formularze-pism-procesowych-w-postepowaniu-cywilnym


Piątek, Styczeń 31, 2020, 16:15 | Brak komentarzy »

Wezwanie do zapłaty jest pismem kierowanym przez wierzyciela do dłużnika w celu odzyskania należności. Stanowi pierwszy krok na drodze do odzyskania należnych wierzycielowi pieniędzy. Wezwanie do zapłaty jako forma pozasądowej próby rozwiązania sporu jest jednym z obowiązkowych elementów pozwu, nie załączenie do pozwu wezwania albo innego dowodu potwierdzającego podjęcie próby przedsądowego załatwienia sporu skutkuje zwrotem pozwu. Innymi słowy, bezskuteczne wezwanie do zapłaty otwiera drogę do wytoczenia powództwa. Ponadto wezwanie do zapłaty pozwala uniknąć procesu, a więc dodatkowych kosztów związanych z postępowaniem sądowym.


środa, Styczeń 29, 2020, 12:31 | Brak komentarzy »

Rzecznik Finansowy został powołany z dniem wejścia w życie ustawy o rozpatrywaniu reklamacji przez podmioty rynku finansowego i o Rzeczniku Finansowym, w miejsce funkcjonującego do tej pory Rzecznika Ubezpieczonych. Do zadań Rzecznika Finansowego należy podejmowanie działań w zakresie ochrony klientów podmiotów rynku finansowego (dalej jako: „klient”), takich jak: krajowe zakłady ubezpieczeń, banki, instytucje płatnicze, spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe, towarzystwa funduszy inwestycyjnych, powszechne towarzystwa emerytalne, firmy inwestycyjne, biura usług płatniczych, instytucje pożyczkowe.


Wtorek, Styczeń 28, 2020, 09:19 | Brak komentarzy »

Artykuł 42 k.k. określa zakaz prowadzenia pojazdów. Zakazem prowadzenia mogą być objęte p ojazdy określonego rodzaju , wszelkie pojazdy lub p ojazdy określonego rodzaju lub
wszelkie pojazdy mechaniczne. W razie orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów (lub pojazdów mechanicznych) określonego rodzaju sąd ma obowiązek dokładnego określenia, o jakie pojazdy chodzi.

Zakazem określonym w § 1 2 cytowanego przepisu mogą być objęte zarówno pojazdy przeznaczone do ruchu lądowego (w tym drogowego), jak i wodnego oraz powietrznego.


Czwartek, Styczeń 23, 2020, 07:58 | Brak komentarzy »

Pod pojęciem Prawo dewizowe rozumiemy zespół norm prawnych określających obrót dewizowy z zagranicą oraz obrót wartościami dewizowymi w kraju, a także działalność gospodarczą w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych oraz pośrednictwa w ich kupnie i sprzedaży. Aktualnie kwestie te reguluje ustawa z dnia 27 lipca 2002 roku – Prawo dewizowe (teksy jednolity: Dz. U. z 2019r., poz. 160). Jest to integralna część prawa finansowego, ściśle powiązana z prawem administracyjnym, karnym skarbowym oraz cywilnym. W polskim systemie prawnym zasadę stanowi swoboda obrotu dewizowego. Prawodawca wprowadza jednakże w prawie dewizowym pewne ograniczenia (określone w szczególności w art. 3 Prawa dewizowego).


Wtorek, Styczeń 21, 2020, 10:22 | Brak komentarzy »

OBOWIĄZEK PODATKOWY

Każdy spadkobierca, któremu zmarły bliski pozostawił jakiś majątek zapisany w testamencie lub w formie spadku, z racji bliskiego pokrewieństwa jest zobowiązany do zapłaty podatku od spadków i darowizn. Dotyczy to każdej rzeczy materialnej i niematerialnej, której wartość przekracza kwotę wolną od podatku.

Obowiązek podatkowy powstaje, co do zasady, z chwilą uprawomocnienia się postanowienia sądu stwierdzającego nabycie spadku albo zarejestrowania aktu poświadczenia dziedziczenia przez notariusza.

Jednak w przypadku, gdy nabycie spadku nie zostało zgłoszone do opodatkowania, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą powołania się przez podatnika przed organem podatkowym lub organem kontroli skarbowej na fakt nabycia.


Niedziela, Styczeń 19, 2020, 20:04 | Brak komentarzy »

Ustawa z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta nie precyzuje wyraźnie, na czyj wniosek RPP podejmuje czynności. Jednak z analizy ustawy można przyjąć, że wnioskodawcą może być każdy, a więc zarówno podmiot, którego prawa zostały naruszone, jak i podmiot występujący w sprawie innego podmiotu, którego prawa zostały naruszone, z tym że we wniosku musi on oznaczyć zarówno siebie, jak i osobę, w imieniu której występuje. Generalnie RPP nie żąda pełnomocnictwa do wystąpienia w imieniu innej osoby, można jednak przyjąć, że w przypadku przypuszczenia, że dana osoba nie życzy sobie podejmowania działań w jej imieniu, RPP może zwrócić się do tej osoby o zajęcie stanowiska.


(c)2016, All Rights Reserved 2016 FUNDACJA TAURUS
Liczba odwiedzin: 14749
Ta strona może korzystać z Cookies.
Ta strona może wykorzystywać pliki Cookies, dzięki którym może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki. Korzystając z naszego serwisu, zgadzasz się na użycie plików Cookies.

OK, rozumiem lub Więcej Informacji
Pomoc & Wsparcie
Informacja o Cookies
Ta strona może wykorzystywać pliki Cookies, dzięki którym może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki. Korzystając z naszego serwisu, zgadzasz się na użycie plików Cookies.
OK, rozumiem