Blog

Na niniejszym blogu znajdziesz krótkie informacje dotyczące najczęściej zadawanych pytań w ramach nieodpłatnej pomocy prawnej. Wpisy na blogu nie stanowią gotowych porad prawnych. Aby uzyskać więcej informacji dotyczących Twojego problemu przyjdź na konsultację prawną (dane adresowe w zakładce:  Kontakt).
Czwartek, Lipiec 9, 2020, 08:53 | Brak komentarzy »

W ostatnich latach coraz większego znaczenia nabiera odmienny od sądowego sposób rozwiązywania sporów jakim jest mediacja. Jest ona możliwa zarówno w sprawach z zakresu szeroko rozumianego prawa cywilnego, jak i prawa rodzinnego, karnego i administracyjnego. Obecnie nie jest kwestionowane, że również spory pracownicze mogą zostać poddane mediacji, a przepisy kodeksu postępowania cywilnego dotyczące mediacji stosuje się także w sprawach z zakresu prawa pracy (art. 183(1) - 183(15) kpc). Zdolności mediacyjnej nie mają jedynie sprawy z zakresu ubezpieczeń społecznych albowiem w tych sprawach nie jest możliwe zawarcie ugody.


środa, Lipiec 8, 2020, 12:40 | Brak komentarzy »

Zgodnie z ustawą z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych mikroprzedsiębiorca, który prowadził działalność gospodarczą przed dniem 1 kwietnia 2020 r., może złożyć w powiatowym urzędzie pracy właściwym ze względu na miejsce prowadzenia działalności gospodarczej lub poprzez platformę praca.gov.pl. wniosek o jednorazową pożyczkę na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej w celu przeciwdziałania negatywnym skutkom COVID-19 (składki ZUS, podatki, koszty najmu lokalu).


Czwartek, Lipiec 2, 2020, 11:28 | Brak komentarzy »

Odpłatne zbycie nieruchomości otrzymanej w spadku podlega podatkowi dochodowemu na zasadach określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 26 lipca 1991 r.
Z dniem 1 stycznia 2019 r. weszły w życie zmiany ww. ustawy, które w sposób istotny ułatwiają zbycie nieruchomości otrzymanej w spadku bez konieczności zapłaty podatku dochodowego.

Przypomnijmy, że zgodnie z dotychczas obowiązującymi regulacjami, opodatkowane było zbycie odziedziczonej nieruchomości przed upływem 5 lat od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości. W praktyce termin ten był liczony od końca roku, w którym nastąpiła śmierć spadkodawcy. Wyjątkiem była sytuacja, w której środki pochodzące ze zbycia, w ciągu 2 lat zostały przeznaczone przez spadkobiercę na własne cele mieszkaniowe. Wówczas spadkobierca mógł liczyć na zwolnienie z opodatkowania.


środa, Lipiec 1, 2020, 14:05 | Brak komentarzy »

Jednoosobowa działalność gospodarcza jest rejestrowana w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Wniosek o wpis do CEIDG można złożyć:

  1. przez internet:
    - za pośrednictwem stronny www CEIDG (http://prod.ceidg.gov.pl/) - należy wypełnić formularz CEIDG-1 i podpisać go kwalifikowanym podpisem elektronicznym albo profilem zaufanym,
    - za pośrednictwem stronny www biznes.gov.pl - należy wypełnić formularz i podpisać go kwalifikowanym podpisem elektronicznym albo profilem zaufanym,
    - za pośrednictwem stronny www wybranych banków. Za pośrednictwem banku można zarejestrować tylko firmę, natomiast rejestrację w ZUS lub rejestrację jako podatnik VAT należy przeprowadzić w urzędzie albo online poprzez Platformę Usług Elektronicznych ZUS lub Portal Podatkowy;
  2. w dowolnym urzędzie miasta lub gminy,
  3. za pośrednictwem poczty - wypełniony wniosek należy wysłać listem poleconym do urzędu gminy. W takim przypadku powinien być on opatrzony własnoręcznym podpisem wnioskodawcy potwierdzonym przez notariusza.

Czwartek, Czerwiec 25, 2020, 08:23 | Brak komentarzy »

Śledztwo, obok dochodzenia stanowi jedną z form postępowania przygotowawczego, stanowiącego pierwszy etap postępowania karnego w sprawach o przestępstwa ścigane z oskarżenia publicznego.


Warunkiem dopuszczalności wszczęcia śledztwa przez organ prowadzący postępowanie przygotowawcze jest istnienie podstawy faktycznej wszczęcia postępowania, wskazanej w art. 303 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks postępowania karnego, tj. istnienie uzasadnionego podejrzenia popełnienia przestępstwa.


Czwartek, Czerwiec 25, 2020, 08:20 | Brak komentarzy »

Przepadek polega na tym, że przedmioty bądź korzyści majątkowe nim objęte przechodzą na własność Skarbu Państwa z chwilą uprawomocnienia się wyroku z równoczesnym pozbawieniem prawa własności sprawcy bądź innych osób.


środa, Czerwiec 24, 2020, 14:30 | Brak komentarzy »

Dochodzenie, obok śledztwa stanowi jedną z form postępowania przygotowawczego, stanowiącego pierwszy etap postępowania karnego w sprawach o przestępstwa ścigane z oskarżenia publicznego.


Dochodzenie prowadzone jest w sprawach o drobniejsze przestępstwa i jest mniej sformalizowane niż śledztwo. W myśl art. 325a ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks postępowania karnego przepisy o wszczęciu śledztwa stosuje się odpowiednio do wszczęcia dochodzenia, co oznacza że warunkiem dopuszczalności wszczęcia dochodzenia przez organ prowadzący postępowanie przygotowawcze jest istnienie podstawy faktycznej wszczęcia postępowania, wskazanej w art. 303 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks postępowania karnego, tj. istnienie uzasadnionego podejrzenia popełnienia przestępstwa.


Wtorek, Czerwiec 23, 2020, 13:53 | Brak komentarzy »

Mobbing jest działaniem skierowanym przeciwko pracownikowi i obbing może wynikać z działań zarówno pracodawcy jak i innych współparcowników. Mobbing może występować na różnych poziomach, tj. ofiarą jest podwładny a mobberem przełożony lub inny przedstawiciel kadry kierowniczej (najczęściej występujący przykład), mobberem jest grupa współpracowników, albo też ofiarą jest przełożony a mobberem podwładny lub grupa podwładnych.


Poniedziałek, Czerwiec 15, 2020, 13:10 | Brak komentarzy »

Zawiadomienie o popełnieniu czynu zabronionego może złożyć każdy, kto posiada taką wiedzę. Zawiadomienie można złożyć w dowolnej jednostce Policji lub prokuraturze. Co do zasady postępowanie powinna prowadzić jednostka właściwa ze względu na miejsce popełnienia przestępstwa. W przypadku jednak nieprawidłowego złożenia zawiadomienia, sprawa powinna zostać przekazana niezwłocznie jednostce odpowiedniej ze względu na miejsce zaistnienia zdarzenia.

Zawiadomienie można złożyć w formie pisemnej lub ustnie do protokołu.


środa, Maj 27, 2020, 15:05 | Brak komentarzy »

Postępowanie prywatnoskargowe, obok postępowania nakazowego i przyspieszonego zaliczane jest do jednego ze szczególnych rodzajów postępowania karnego. Postępowanie prywatnoskargowe regulują przepisy art. 485 – 499 ustawy z dnia  6 czerwca 1997 r. Kodeks postępowania karnego. Rozpoznanie sprawy przez Sąd w trybie prywatnoskargowym uzależnione jest od wystąpienia następujących przesłanek:

 

  • Popełnienie przestępstwa ściganego z oskarżenia prywatnego,
  • Wniesienie i popieranie aktu oskarżenia przez uprawniony podmiot,
  • Wniesienie skargi przed upływem roku od czasu, gdy pokrzywdzony dowiedział się o osobie sprawcy przestępstwa, nie później jednak niż przed upływem 3 lat od czasu popełnienia przestępstwa,
  • Uiszczenie opłaty zryczałtowanej równowartości wydatków w sprawach  z oskarżenia prywatnego w kwocie 300 zł.

Piątek, Maj 22, 2020, 16:49 | Brak komentarzy »

Ustawą z dnia 4 lipca 2019 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1469), dokonano wielu istotnych zmian w procedurze cywilnej.


Celem nowelizacji było wprowadzenie kompleksowej reformy postępowania w sprawach cywilnych bazującej na usprawnieniu, uproszczeniu i przyspieszeniu rozpoznawania spraw przed sądami powszechnymi.


Poniedziałek, Maj 18, 2020, 13:35 | Brak komentarzy »

Od 2020 roku zostały wprowadzone zmiany dotyczące kosztów komorniczych. Koszty jakie obowiązują w bieżącym roku są uregulowane w Ustawie o komornikach sądowych oraz w Ustawie o kosztach komorniczych, a przepisy w niej zawarte znacznie wpływają na prace firm komorniczych jak i wysokości opłat jakie musi ponieść osoba zadłużona, a także na specyfikę samej egzekucji.

 


Piątek, Maj 15, 2020, 16:09 | Brak komentarzy »

Wniosek egzekucyjny służy przymusowemu wyegzekwowaniu należności w zakresie spłaty zadłużenia, inicjatorem takiego wniosku jest wierzyciel. Następuje to między innymi, gdy dłużnik nie reagował na wezwanie do zapłaty, unikał kontaktu z wierzycielem lub jego pełnomocnikiem czy przegrał spór w sądzie.


Poniedziałek, Maj 11, 2020, 15:58 | Brak komentarzy »

Zasady ponoszenia przez nieletnich odpowiedzialności za popełnione przez nich czyny karalne regulują następujące akty prawne:


  • ustawa z dnia 26.10.1982 r. o postępowaniu w sprawach nieletnich oraz
  • ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny.

Odpowiedzialność nieletnich przed sądem rodzinnym

W świetle ustawy z dnia 26.10.1982 r. o postępowaniu w sprawach nieletnich przez pojęcie „nieletni” rozumie się trzy kategorie osób:


Piątek, Maj 8, 2020, 17:10 | Brak komentarzy »

Sądowego ustalenia ojcostwa mogą żądać dziecko, jego matka oraz domniemany ojciec dziecka, przy czym matka ani domniemany ojciec nie mogą wytoczyć powództwa o ustalenie ojcostwa po osiągnięciu przez dziecko pełnoletności. Jeżeli dziecko zmarło przed osiągnięciem pełnoletności, matka oraz domniemany ojciec mogą wytoczyć powództwo o ustalenie ojcostwa do dnia, w którym dziecko osiągnęłoby pełnoletność. Powództwo o ustalenie ojcostwa może wytoczyć także prokurator, jeżeli wymaga tego dobro dziecka lub ochrona interesu społecznego.


środa, Maj 6, 2020, 12:48 | Brak komentarzy »

Mikrorachunek podatkowy jest indywidualnym numerem rachunku podatkowego, przypisanym  do danego podatnika, pracodawcy – płatnika służącym do przekazywania wpłat z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) oraz osób prawnych (CIT), a także podatku od towarów i usług (VAT).


Poniedziałek, Kwiecień 27, 2020, 13:35 | Brak komentarzy »

Postępowanie egzekucyjne ma na celu przymusowe zrealizowanie praw i obowiązków ze stosunków z zakresu prawa cywilnego materialnego. W głównej mierze obejmuje to sprawy o przymusowe wykonanie orzeczeń i innych aktów wydanych w sprawach cywilnych, które stanowią tytuły egzekucyjne.


Piątek, Kwiecień 24, 2020, 17:39 | Brak komentarzy »

Często dochodzi do sytuacji, że chcąc skierować sprawę do sądu nie jesteśmy w stanie wskazać adresu strony przeciwnej. W takim przypadku należy złożyć wniosek o ustanowienie kuratora dla osoby nieznanej z miejsca pobytu. Składając taki wniosek należy uprawdopodobnić, że miejsce pobytu strony nie jest znane. Sąd Najwyższy przyjął, że uprawdopodobnienie, iż miejsce pobytu strony jest nieznane, stanowi podstawowy warunek ustanowienia kuratora.


Poniedziałek, Kwiecień 20, 2020, 13:00 | Brak komentarzy »

W judykaturze przyjmuje się, iż gwarancja jest odrębną, dodatkową formą zabezpieczenia interesów kupującego. Gwarancji udziela sam gwarant, decydując o tym, w jakim zakresie chce przejąć ryzyko ponad albo obok tego, co przewiduje rękojmia. Treść stosunku gwarancji jest, zgodnie z art. 577 § 1 k.c., kształtowana przez umowę.


Poniedziałek, Kwiecień 6, 2020, 13:17 | Brak komentarzy »

W zależności od okoliczności sprawy i sytuacji życiowej osoby eksmitowanej, miejscem zamieszkania po eksmisji może być lokal socjalny, lokal zamienny lub pomieszczenie tymczasowe. W niektórych sytuacjach eksmisja zostaje przeprowadzona do noclegowni, schroniska dla bezdomnych lub innej placówki zapewniającej miejsca noclegowe, wskazanej przez gminę.


(c)2016, All Rights Reserved 2016 FUNDACJA TAURUS
Liczba odwiedzin: 14695
Ta strona może korzystać z Cookies.
Ta strona może wykorzystywać pliki Cookies, dzięki którym może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki. Korzystając z naszego serwisu, zgadzasz się na użycie plików Cookies.

OK, rozumiem lub Więcej Informacji
Pomoc & Wsparcie
Informacja o Cookies
Ta strona może wykorzystywać pliki Cookies, dzięki którym może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki. Korzystając z naszego serwisu, zgadzasz się na użycie plików Cookies.
OK, rozumiem