Blog

Na niniejszym blogu znajdziesz krótkie informacje dotyczące najczęściej zadawanych pytań w ramach nieodpłatnej pomocy prawnej. Wpisy na blogu nie stanowią gotowych porad prawnych. Aby uzyskać więcej informacji dotyczących Twojego problemu przyjdź na konsultację prawną (dane adresowe w zakładce:  Kontakt).
Wtorek, Kwiecień 27, 2021, 11:57 | Brak komentarzy »

Kodeks karny przewiduje następujące typy przestępstw, które są ścigane w trybie prywatnoskargowym:


1) umyślne i nieumyślne lekkie uszkodzenie ciała, jeśli leczenie trwa krócej niż 7 dni (art. 157 § 4 k.k.),
2) zniesławienie (art. 212 § 4 k.k.),
3) zniewaga (art. 216 § 5 k.k.),
4) naruszenie nietykalności cielesnej (art. 217 § 3 k.k.).


Wtorek, Kwiecień 27, 2021, 11:52 | Brak komentarzy »

Przestępstwa – ze względu na tryb ścigania – dzielą się na ścigane:
1) z oskarżenia publicznego, zwane też ściganymi urzędu;
2) z oskarżenia prywatnego.

Przestępstwa ścigane z oskarżenia prywatnego to szczególna kategoria przestępstw - w sprawach tych co do zasady organy ścigania nie prowadzą postępowania przygotowawczego. Wszczęcie postępowania prywatnoskargowego zależy od żądania pokrzywdzonego, które następuje przez wniesienie prywatnego aktu oskarżenia albo wskutek złożenia ustnej lub pisemnej skargi do Policji.

 


Piątek, Kwiecień 23, 2021, 07:55 | Brak komentarzy »


Pokrzywdzony może ubiegać się o naprawienie szkody wyrządzonej przestępstwem szkody lub zadośćuczynienia za doznaną krzywdę w sprawie karnej.

Orzeczenie środka karnego w postaci obowiązku naprawienia jest uzależnione od:


1) skazania sprawcy za przestępstwo,
2) wyrządzenia przez niego szkody lub krzywdy,
3) wniosku pokrzywdzonego lub innej uprawnionej osoby. 


Czwartek, Kwiecień 22, 2021, 10:57 | Brak komentarzy »

W polskim porządku prawnym zdecydowana większość czynów zabronionych ścigana jest z urzędu w myśl zasady z art. 10 § 1 k.p.k. tj. organ powołany do ścigania przestępstw jest obowiązany do wszczęcia i przeprowadzenia postępowania przygotowawczego, a oskarżyciel publiczny także do wszczęcia i popierania oskarżenia – o czyn ścigany z urzędu. Ze wskazanego powyżej przepisu wynika tzw. zasada legalizmu. Oznacza ona bezwzględny nakaz wszczynania i prowadzenia postępowania karnego przez organy ścigania. Podkreślenia wymaga, że nakaz nie dotyczy tylko wszczęcia postępowania, ale także oskarżenia osoby podejrzanej o popełnienie czynu (oczywiście o ile są ku temu przesłanki).


Poniedziałek, Kwiecień 19, 2021, 17:35 | Brak komentarzy »

Postępowanie przygotowawcze, a więc postępowanie prowadzone przez organy ścigania, w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa może przebiegać jako dochodzenie albo jako śledztwo.

Dochodzenie prowadzone jest w sprawach wymienionych enumeratywnie w art. 325a k.p.k. tj. w sprawach o przestępstwa należące do właściwości sądu rejonowego:

1. zagrożone karą nieprzekraczającą 5 lat pozbawienia wolności, z tym że w wypadku przestępstw przeciwko mieniu tylko wówczas, gdy wartość przedmiotu przestępstwa albo szkoda wyrządzona lub grożąca nie przekracza 200 000 zł;
2. przewidziane w art. 159 (bójka i pobicie z użyciem niebezpiecznych przedmiotów), art. 254a (zakłócenie działania sieci wodociągowej, kanalizacyjnej, ciepłowniczej, elektroenergetycznej, gazowej, telekomunikacyjnej albo linii kolejowej, tramwajowej, trolejbusowej lub linii metra) i art. 262 § 2 (ograbienie zwłok, grobu lub innego miejsca spoczynku zmarłego) k.k.,
3. przewidziane w art. 279 § 1 (kradzież z włamaniem), art. 286 § 1 i 2 (oszustwo) oraz w art. 289 § 2 (zabór pojazdu) k.k., jeżeli wartość przedmiotu przestępstwa albo szkoda wyrządzona lub grożąca nie przekracza 200 000 zł.


Piątek, Kwiecień 16, 2021, 17:59 | Brak komentarzy »

Osoba pokrzywdzona przestępstwem może na etapie postępowania sądowego działać obok prokuratora, czyli oskarżyciela publicznego. Wstępując do sprawy w charakterze oskarżyciela posiłkowego staje się stroną w sprawie toczącej się przed sądem karnym. Dzięki temu może korzystać z wielu przywilejów. Osoba pokrzywdzona, która nie zdecyduje się na rolę oskarżyciela posiłkowego może na etapie sądowym występować jedynie w charakterze świadka.


Wtorek, Marzec 30, 2021, 17:34 | Brak komentarzy »

 

Zrzeczenie się dziedziczenia to instytucja prawa spadkowego, wskazana w art. 1048 kodeksu cywilnego (dalej k.c.). i nast., który brzmi:„Spadkobierca ustawowy może przez umowę z przyszłym spadkodawcą zrzec się dziedziczenia po nim. Umowa taka powinna być zawarta w formie aktu notarialnego”.

Przyszły spadkobierca może chcieć zrzec się dziedziczenia z różnych przyczyn. Konsekwencją umowy zrzeczenia się dziedziczenia jest uznanie, że w przypadku śmierci spadkodawcy zrzekający się uznany zostaje za osobę, która nie dożyła spadku. Jednakże w tym przypadku wskazać trzeba na bardzo ważny aspekt. Otóż zstępni zrzekającego się nie wstępują po nim do spadku. To wprost znaczy, że tracą także uprawnienie do zachowku. Wynika to z art. 1049 k.c., który wskazuje, że zrzeczenie się dziedziczenia obejmuje również zstępnych zrzekającego, chyba że umówiono się inaczej.


Poniedziałek, Marzec 29, 2021, 08:40 | Brak komentarzy »

Kodeks cywilny (dalej k.c.), w którym uregulowane jest prawo spadkowe w art. 986 i reguluje kwestie powołania wykonawcy testamentu. Idea wykonawcy testamentu zasadza się w wykonaniu woli testatora i to w jak najszerszym zakresie. Wykonawcą testamentu jest konkretna osoba wskazana przez testatora w testamencie z imienia i nazwiska, która ma mu dać gwarancję realizacji wybranego przez niego sposobu rozrządzenia majątkiem po śmierci. Niejednokrotnie brak takiej regulacji może przyczynić się do wystąpienia komplikacji i tworzyć niepotrzebne spory. Taki stan rzeczy pojawić się może, gdy masa spadkowa jest znaczna i trudno podzielna. Nadto mnogość spadkobierców może mieć ogromne znaczenie przy odczuciu sprawiedliwego podziału masy spadkowej. Stąd powołanie przez testatora wykonawcy testamentu powinno zapobiegać ewentualnym napięciom pomiędzy spadkobiercami a zarządcy w spokoju zarządzać masą spadkową.


Czwartek, Marzec 25, 2021, 19:28 | Brak komentarzy »

Spadek w potocznym słowa znaczeniu kojarzony jest z czymś pozytywnym a mianowicie z pozostawionym przez spadkodawcę dobrami, które składają się schedę spadkową. I wszystko było by dobrze, gdyby spadek nie obejmował innych mniej kuszących składników. Chodzi o pasywa wchodzące w skład spadku tj. wszystkie obciążające spadek długi.


środa, Marzec 24, 2021, 13:50 | Brak komentarzy »

Postępowanie w przedmiocie działu spadku prowadzone jest przed sądem rejonowym właściwym dla ostatniego miejsca zwykłego pobytu spadkodawcy, a jeżeli jego miejsca zwykłego pobytu w Polsce nie da się ustalić, włąściwy jest sąd miejsca, w którym znajduje się majątek spadkowy lub jego część (sąd spadku). W braku powyższych podstaw sądem właściwym jest sąd rejonowy dla m. st. Warszawy - art. 628 kodeks postępowania cywilnego. (dalej: k.p.c.)


Poniedziałek, Marzec 22, 2021, 14:29 | Brak komentarzy »

Jeżeli nie został sporządzony testament, dziedziczenie odbywa się na zasadach wskazanych w Kodeksie cywilny, który określa, kto i w jakiej kolejności będzie dziedziczył po zmarłym.

Krągi spadkobierców ustawowych


Krąg spadkobierców ustawowych można podzielić na pięć grup dochodzących do dziedziczenia w następującej kolejności:


Piątek, Marzec 19, 2021, 07:38 | Brak komentarzy »

Pewne naganne, nieetyczne zachowania potencjalnego spadkobiercy skierowane przeciwko spadkodawcy, jego swobodzie testowania bądź testamentowi, mogą prowadzić do wyłączenia od dziedziczenia takiej osoby jako spadkobiercy niegodnego.


środa, Marzec 17, 2021, 08:52 | Brak komentarzy »

Wydziedziczenie to pozbawienie prawa do zachowku.
Zachowek jest to określona wartość, którą osoby najbliższe (zstępni - dzieci, wnuki, prawnuki itd., małżonek oraz rodzice spadkodawcy), powinny otrzymać od spadkodawcy w postaci darowizny, powołania do spadku lub zapisu. Zachowek wynosi połowę, a jeśli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeśli zstępny uprawniony jest małoletni – 2/3 udziału spadkowego, który by przypadł danej osobie przy dziedziczeniu ustawowym.
Jeśli zatem ww. osoby nie otrzymały zachowku w drodze powołania do spadku, darowizny, czy zapisu, a w danym przypadku dziedziczyłyby z ustawy po spadkodawcy, przysługuje im wobec spadkobiercy roszczenie o zapłatę sumy pieniężnej potrzebnej do pokrycia zachowku albo do jego uzupełnienia.


Poniedziałek, Marzec 15, 2021, 15:00 | 2 Komentarze »

Przepisy prawa spadkowego regulują, iż do tzw. masy spadkowej, czyli do majątku spadkodawcy, który podlega dziedziczeniu przez jego spadkobierców ustawowych lub testamentowych wchodzi ogół praw i obowiązków zmarłego, które przechodzą na własność jego następców prawnych z chwilą śmierci (art. 922 § 1 k.c.). Do spadku wejdą tylko te prawa i obowiązki, które przysługiwały zmarłemu w momencie jego śmierci.  Zakres składników masy spadkowej jest bardzo pojemny, ale określone są również wyjątki. Do spadku nie wchodzą prawa i obowiązki zmarłego ściśle związane z jego osobą, jak również prawa, które z chwilą jego śmierci przechodzą na oznaczone osoby niezależnie od tego, czy są one spadkobiercami (art. 922 § 2 k.c.).


Piątek, Marzec 12, 2021, 12:56 | Brak komentarzy »

Zapis windykacyjny to instytucja prawa spadkowego stosunkowo młoda, bowiem została wprowadzona do kodeksu cywilnego w 2011r. W przepisach funkcjonował już tzw. zapis, ale ustawodawca postanowił wprowadzić do porządku prawnego nowy wariant pod nazwą „zapis windykacyjny”.


środa, Marzec 10, 2021, 14:46 | Brak komentarzy »

W polskim systemie prawnym funkcjonuje kilka form sporządzenia testamentu, czyli rozporządzenia majątkiem na wypadek swojej śmierci. Klasycznymi przykładami i jednocześnie najbardziej popularnymi formami sporządzenia testamentu jest testament własnoręczny (inaczej nazywany holograficznym) i testament sporządzony u notariusza. Jednakże ustawodawca przewidział również tzw. testamenty szczególne, a wśród nich występuje testament ustny.


środa, Luty 24, 2021, 13:21 | Brak komentarzy »

Sprawy o alimenty swoje kodeksowe wsparcie znajdują w przepisach w art. 128 i nast.. kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.


Wymienić tutaj należy:


a) roszczenie alimentacyjne na rzecz dziecka od drugiego rodzica,
b) roszczenie alimentacyjne rodzica od dziecka,
c) roszczenie alimentacyjne małżonka od małżonka,
d) roszczenie alimentacyjne rodzica na rzecz dziecka od dziadków macierzystych lub ojczystych,
e) sprawy o podwyższenie alimentów.
f) sprawy o obniżenie alimentów lub zniesienie ich obowiązku.


Wtorek, Luty 23, 2021, 08:01 | Brak komentarzy »

W myśl przepisów kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (dalej krio), uznanie ojcostwa może nastąpić w formie zwykłej oraz w formie szczególnej, a wybór tje formy jest ograniczony miejscem składania oświadczenia. Gdy ojciec chce uznać ojcostwo w kraju to wyboru dokonuje między oświadczeniem przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego lub przed sądem opiekuńczym. Jednakże, gdy oświadczenie woli ojciec będzie składał za granicą to oświadczenie o uznaniu ojcostwa należy złożyć przed konsulem. Jeżeli państwo pobytu ojca wiąże z Polską umowa międzynarodowa dwustronna, która nie wyklucza składania takich oświadczeń woli ojciec może uznać ojcostwo również w formie prawnej przewidzianej w danym państwie pobytu.

 


Poniedziałek, Luty 22, 2021, 15:39 | Brak komentarzy »

W myśl art. 92 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (dalej: krio) dziecko pozostaje pod władzą rodzicielską aż do uzyskania pełnoletności. Władza rodzicielska co do zasady przysługuje jednocześnie obojgu rodzicom. Prawodawca, jednakże w art. 93 krio, zastrzega, że jeżeli wymaga tego dobro dziecka, sąd w wyroku ustalającym pochodzenie dziecka może orzec o zawieszeniu, ograniczeniu lub pozbawieniu władzy rodzicielskiej jednego lub obojga rodziców. Oczywiście w powyższym przedmiocie sąd może orzec, także na wniosek, gdyby w trakcie późniejszego sprawowania władzy rodzicielskiej ujawniły się takie okoliczności, które godzą w dobro dziecka lub sprawowanie władzy rodzicielskiej stało się niemożliwe.


Piątek, Luty 19, 2021, 08:51 | Brak komentarzy »

W pierwszej kolejności wskazać należy, że kontakty z dzieckiem a prawa rodzicielskie to dwa odrębne stosunki prawne, które realizowane są niezależnie od siebie. W jednym i drugim przypadku o zakresie kontaktów z dzieckiem decyduje sąd rodzinny i opiekuńczy niezależnie od tego czy dany rodzic ma ograniczone czy też odebrane prawa rodzicielskie. Sąd oczywiście podejmuje decyzję w przedmiocie uregulowania kontaktów rodzica z dzieckiem tylko w przypadku, gdy rodzice będąc skłóceni ze sobą nie potrafią tej sfery ukształtować i w tym przedmiocie zostanie złożony odpowiedni wniosek.


(c)2016, All Rights Reserved 2016 FUNDACJA TAURUS
Liczba odwiedzin: 14405
Ta strona może korzystać z Cookies.
Ta strona może wykorzystywać pliki Cookies, dzięki którym może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki. Korzystając z naszego serwisu, zgadzasz się na użycie plików Cookies.

OK, rozumiem lub Więcej Informacji
Pomoc & Wsparcie
Informacja o Cookies
Ta strona może wykorzystywać pliki Cookies, dzięki którym może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki. Korzystając z naszego serwisu, zgadzasz się na użycie plików Cookies.
OK, rozumiem