Blog

Na niniejszym blogu znajdziesz krótkie informacje dotyczące najczęściej zadawanych pytań w ramach nieodpłatnej pomocy prawnej. Wpisy na blogu nie stanowią gotowych porad prawnych. Aby uzyskać więcej informacji dotyczących Twojego problemu przyjdź na konsultację prawną (dane adresowe w zakładce:  Kontakt).
Poniedziałek, Wrzesień 28, 2020, 10:32 | Brak komentarzy »

W wypadku śmierci spadkodawcy jego zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należy się zachowek. Jeżeli uprawniony nie otrzymał należnego mu zachowku bądź w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny, bądź w postaci powołania do spadku, bądź w postaci zapisu, przysługuje mu przeciwko innemu spadkobiercy roszczenie o zapłatę sumy pieniężnej potrzebnej do pokrycia zachowku albo do jego uzupełnienia.


Wysokość należnego zachowku różni się w zależności od sytuacji osoby uprawnionej. Jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni wysokość zachowku wynosi dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach wysokość zachowku wynosi połowę wartości tego udziału.


Sobota, Wrzesień 26, 2020, 08:16 | Brak komentarzy »

Z dniem 1 stycznia 2019 r. prawo użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe wygasło z mocy prawa. Zatem od 1 stycznia 2019 r. wygasły umowy łączące dotychczas użytkowników wieczystych z właścicielami gruntów (Skarbem Państwa, gminą, powiatem albo województwem). Mieszkańcy bez dokonywania jakichkolwiek czynności prawnych stali się właścicielami lub współwłaścicielami gruntów, na których mieszkają. Urzędowym potwierdzeniem przekształcenia gruntu we własność jest zaświadczenie wydawane przez właściwy organ. Tylko wydanie powyższego zaświadczenia pozwala jednoznacznie stwierdzić, że prawa do danego gruntu uległy przekształceniu. W zaświadczeniu potwierdza się przekształcenie oraz informuje o obowiązku wnoszenia rocznej opłaty przekształceniowej. Zaświadczenie zawiera także pouczenie o możliwości wniesienia opłaty jednorazowej i zasadach jej uiszczenia.


Piątek, Wrzesień 25, 2020, 18:55 | Brak komentarzy »

W pierwszej kolejności należy zastanowić się jakie konsekwencję wynikają z adopcji, czyli inaczej przysposobienia. Przez przysposobienie powstaje między przysposabiającym a przysposobionym taki stosunek, jak między rodzicami a dziećmi. Powyższe dotyczy przykładowo obowiązku alimentacyjnego, tudzież praw i obowiązków wynikających z przepisów prawa spadkowego. Przysposobiony nabywa prawa i obowiązki wynikające z pokrewieństwa w stosunku do krewnych przysposabiającego.


Czwartek, Wrzesień 24, 2020, 07:49 | Brak komentarzy »

Wiele osób coraz częściej boryka się z problemem zadłużenia. O ile w przypadku niewielkich, pojedynczych długów możemy łatwiej porozumieć się z wierzycielem i spróbować rozłożyć naszą zaległość na raty, to w przypadku większych zobowiązań sprawa może być znacznie bardziej złożona. Jeżeli jednak już doprowadziliśmy do nadmiernego zadłużenia, to z pomocą może przyjść nam instytucja upadłości konsumenckiej.


środa, Wrzesień 23, 2020, 07:53 | Brak komentarzy »

Zdecydowana większość spraw konsumenckich rozpoznawana jest w trybie postępowania uproszczonego. W określonych sytuacjach sprawy, które kwalifikują się do tego trybu mogą być również rozpatrywane w postępowaniu nakazowym. Należy jednak pamiętać, że nie każda sprawa, która kwalifikuje się do postępowania uproszczonego będzie mogła być rozpoznawana w trybie postępowania nakazowego.


Wtorek, Wrzesień 22, 2020, 17:31 | Brak komentarzy »

Co do zasady rodzice są obowiązani do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie. W przeciwieństwie do innych obowiązków alimentacyjnych warunkiem uzyskania przez dziecko alimentów nie jest fakt znajdowania się w niedostatku. Niekiedy zdolność do samodzielnego utrzymywania się dziecko może uzyskać przed dojściem do pełnoletności, najczęściej jednak uzyskuje ją później, gdy ukończy naukę i otrzyma należyte przygotowanie do pracy.


Sobota, Wrzesień 19, 2020, 11:42 | Brak komentarzy »

Odpłatne zbycie nieruchomości otrzymanej w spadku podlega podatkowi dochodowemu na zasadach określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 26 lipca 1991 r.
Z dniem 1 stycznia 2019 r. weszły w życie zmiany ww. ustawy, które w sposób istotny ułatwiają zbycie nieruchomości otrzymanej w spadku bez konieczności zapłaty podatku dochodowego.


Piątek, Wrzesień 18, 2020, 16:24 | Brak komentarzy »

Ustawa z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców nie zobowiązuje przedsiębiorców do zakładania firmowego rachunku bankowego. Ustawa w art. 19 jedynie wskazuje, że przedsiębiorca musi rozliczać się za pomocą rachunku bankowego, jeśli stroną transakcji jest inny przedsiębiorca oraz jednorazowa wartość transakcji (bez względu na liczbę wynikających z niej płatności), przekracza równowartość 15 000 zł. Należy zaznaczyć, że przepis wskazuje na konieczność dokonania operacji za pośrednictwem rachunku bankowego, nie nakazuje jednak, aby był to rachunek firmowy. Może to być rachunek osobisty przedsiębiorcy.


Czwartek, Wrzesień 17, 2020, 08:23 | Brak komentarzy »

Przedsiębiorca niezatrudniający pracowników może zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej. Zawieść działalność może także przedsiębiorca zatrudniający wyłącznie pracowników przebywających na urlopie macierzyńskim, urlopie na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopie wychowawczym lub urlopie rodzicielskim niełączących korzystania z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego tego urlopu.
Przedsiębiorca może zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej na czas nieokreślony albo określony, nie krótszy jednak niż 30 dni.


Zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej następuje na wniosek przedsiębiorcy. Wniosek można złożyć:


1) przez internet za pośrednictwem stronny www CEIDG (http://prod.ceidg.gov.pl/) - należy wypełnić formularz i podpisać go kwalifikowanym podpisem elektronicznym albo profilem zaufanym,
2) w dowolnym urzędzie miasta lub gminy,
3) za pośrednictwem poczty - wypełniony wniosek należy wysłać listem poleconym do urzędu gminy. W takim przypadku powinien być on opatrzony własnoręcznym podpisem wnioskodawcy potwierdzonym przez notariusza.


środa, Wrzesień 16, 2020, 13:50 | Brak komentarzy »

Małżonka, która rozwiodła ma prawo powrotu do nazwiska noszonego przed zawarciem związku małżeńskiego. Czynność prawna dokonywana jest na wyłączne żądanie rozwiedzionej wnioskodawczyni.

Wniosek – o przyjęcie oświadczenia o powrocie do nazwiska noszonego przed zawarciem małżeństwa złożyć najlepiej przed Kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego w miejscu zamieszkania osoby rozwiedzionej.


środa, Wrzesień 2, 2020, 11:50 | Brak komentarzy »

1. Umowa zawarta poza lokalem przedsiębiorstwa to umowa z konsumentem zawarta:

  • w domu konsumenta lub też w innym miejscu, nie stanowiącym jednak siedziby przedsiębiorstwa czy miejsca świadczenia usług,
  • w wyniku przyjęcia oferty złożonej przez konsumenta poza lokale przedsiębiorstwa
  • za pomocą środków porozumiewania się na odległość

Czwartek, Sierpień 27, 2020, 12:25 | Brak komentarzy »

Zgodnie z treścią art. 57 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, w wyroku rozwodowym sąd określa, czy i który małżonek ponosi winę w rozkładzie pożycia. Każdy z małżonków może bowiem żądać orzeczenia rozwodu z winy współmałżonka, natomiast na zgodny wniosek stron sąd może zaniechać orzeczenia o winie.


W praktyce bardzo często pojawia się pytanie: czy warto domagać się orzeczenia rozwodu z winy drugiego małżonka? Jakie rodzi to konsekwencje? Pytania te są bardzo istotne, bowiem rozwód bez orzekania winy zazwyczaj można uzyskać zdecydowanie szybciej, jest on z pewnością również mniej stresujący i kosztowny. Z różnych jednak względów warto wziąć pod uwagę skutki, jakie wiążą się z zaniechaniem orzekania winy w rozwodzie.

 


środa, Sierpień 26, 2020, 13:09 | 1 Komentarz »

W dzisiejszych czasach nierzadko zdarza się, że strony postępowania sądowego toczącego się lub mającego się toczyć przed polskim sądem zamieszkują poza granicami Polski. Wtedy często pojawia się pytanie dotyczące tego czy sąd będzie im doręczał korespondencję sądową poza granice Polski, czy też konieczne jest podjęcie przez nie jakichś dodatkowych działań zapewniających skuteczność doręczania przesyłek sądowych.

 


Poniedziałek, Sierpień 17, 2020, 09:32 | Brak komentarzy »

Zasiłek celowy jest świadczeniem przyznawanym „w celu zaspokojenia niezbędnej potrzeby życiowej” - zgodnie z art. 39 ust. 1 ustawy z 12 marca 2004 roku o pomocy społecznej.

Ustawa przewiduje, że może być on przyznany na pokrycie części lub całości kosztów zakupu żywności, leków i leczenia, opału, odzieży, niezbędnych przedmiotów użytku domowego, drobnych remontów i napraw w mieszkaniu, a także kosztów pogrzebu. Wyliczenie to jest jedynie przykładowe, a zasiłek może być przyznany również na zaspokojenie innych potrzeb jeśli tylko można uznać, iż jest to niezbędna potrzeba życiowa.

Zasiłek ten może być również przyznany:
- na pokrycie świadczeń opieki zdrowotnej – osobom bezdomnym i innym osobom niemającym dochodu i możliwości uzyskania świadczeń na podstawie przepisów o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych,
- w celu realizacji postanowień kontraktu socjalnego.


Piątek, Sierpień 7, 2020, 15:28 | Brak komentarzy »

Oskarżyciel posiłkowy to pokrzywdzony (lub podmiot wykonujący prawa pokrzywdzonego) działający w charakterze strony w sprawach o przestępstwa ścigane z oskarżenia publicznego.

W doktrynie wyróżnia się:

  • oskarżyciela posiłkowego ubocznego, który występuje obok oskarżyciela publicznego,
  • oskarżyciela posiłkowego ubocznego, który w związku z cofnięciem aktu oskarżenia przez oskarżyciela publicznego pozostaje jedynym oskarżycielem w sprawie
    o przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego,
  • oskarżyciela posiłkowego subsydiarnego (samoistnego), który samodzielnie wnosi  i popiera akt oskarżenia.

Czwartek, Lipiec 30, 2020, 13:24 | Brak komentarzy »

Instytucja dobrowolnego poddania się karze uregulowana została w art. 387 § 1-5 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks postępowania karnego.

Zgodnie z przytoczonym artykułem oskarżony, któremu zarzucono popełnienie przestępstwa zagrożonego karą nieprzekraczającą 15 lat pozbawienia wolności, może złożyć wniosek o wydanie wyroku skazującego i wymierzenie mu określonej kary lub środka karnego, orzeczenie przepadku lub środka kompensacyjnego bez przeprowadzania postępowania dowodowego.


Czwartek, Lipiec 23, 2020, 10:55 | Brak komentarzy »

Dyskryminacja oznacza nierówne traktowanie w zakresie nawiązywania i rozwiązywania stosunku pracy, warunków zatrudnienia, awansowania oraz dostępu do szkoleń, np. ze względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, narodowość, przynależność związkową czy orientację seksualną, a także ze względu na formę zatrudnienia. Głównym przejawem dyskryminacji w pracy jest nierówne traktowanie pracownika w porównaniu z innymi, w przypadku porównywalnej sytuacji, która nie jest prawnie dopuszczalną podstawą dyskryminacji. Co ważne, nierówne traktowanie może być dokonywane zarówno przez działanie, jak i zaniechanie. Dyskryminacja może mieć miejsce również wtedy, gdy pracownik nie dozna żadnego uszczerbku w majątku. Ofiarą dyskryminacji może być nie tylko pracownik. Kodeks pracy stwierdza, że może nią być osoba. Oznacza to, że roszczenie
o odszkodowania z tytułu dyskryminacji może podnosić również osoba, której odmówiono zatrudnienia lub z którą rozwiązano stosunek pracy.


środa, Lipiec 22, 2020, 14:56 | Brak komentarzy »

W ramach wydatków związanych z zainicjowaniem sprawy rozwodowej można wyróżnić:

  1. opłaty sądowe i skarbowe,
  2. koszty zaliczek związanych z postępowaniem dowodowym tj.
  3. koszty udziału w sprawie świadków czy biegłych,
  4. koszty udziału profesjonalnego pełnomocnika, jeżeli został ustanowiony.


Odnosząc się w pierwszej kolejności do rodzaju i wysokości opłat sądowych w tego rodzaju sprawie należy wymienić opłatę od pozwu w wysokości 600,00 zł, którą uiszcza się wraz ze złożeniem pozwu o rozwód. W przypadku zawarcia w pozwie wniosku o podział majątku wspólnego, konieczne jest uiszczenie dodatkowej opłaty sądowej w wysokości 1000 zł lub 300 zł (niższa opłata obowiązuje wówczas, gdy strony są zgodne co do sposobu podziału majątku).


Czwartek, Lipiec 16, 2020, 10:59 | Brak komentarzy »

Obrońca w procesie karnym – jako przedstawiciel procesowy oskarżonego – posiada samodzielną pozycję i dysponuje prawem dokonywania wszystkich czynności procesowych, jakie przysługują oskarżonemu.

 Zgodnie z art. 86 § 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks postępowania karnego obrońca może działać wyłącznie na korzyść oskarżonego. Czynności dokonywane przez obrońcę na niekorzyść oskarżonego traktowane są jako bezskuteczne, tak jakby dokonała ich osoba nieuprawniona. Obrońca jednakże nie może podejmować żadnych działań sprzecznych z obowiązującymi normami prawnymi oraz etycznymi.


Poniedziałek, Lipiec 13, 2020, 13:15 | Brak komentarzy »

Urlop wychowawczy jest jednym uprawnień związanych z rodzicielstwem a jego celem jest umożliwienie rodzicom sprawowanie osobistej opieki nad dzieckiem. Skorzystanie z urlopu wychowawczego ma charakter fakultatywny, co oznacza, że pracownik może z niego skorzystać, ale nie musi.


Prawo do urlopu wychowawczego przysługuje zatrudnionym rodzicom (zarówno matce i ojcu), którzy posiadają co najmniej 6-miesięczny staż pracy. Do okresu zatrudnienia wlicza się wszystkie poprzednie okresy zatrudnienia.


(c)2016, All Rights Reserved 2016 FUNDACJA TAURUS
Liczba odwiedzin: 14656
Ta strona może korzystać z Cookies.
Ta strona może wykorzystywać pliki Cookies, dzięki którym może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki. Korzystając z naszego serwisu, zgadzasz się na użycie plików Cookies.

OK, rozumiem lub Więcej Informacji
Pomoc & Wsparcie
Informacja o Cookies
Ta strona może wykorzystywać pliki Cookies, dzięki którym może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki. Korzystając z naszego serwisu, zgadzasz się na użycie plików Cookies.
OK, rozumiem