W każdej sprawie toczącej się przed sądem cywilnym strony mogą korzystać ze wsparcia pełnomocnika, zwłaszcza jeśli sprawa jest bardzo skomplikowana. Zgodnie z przepisami Kodeksu postępowania cywilnego (art. 87 k.p.c.) jest kilka kategorii pełnomocników procesowych, a mianowicie:
Najczęściej jako pełnomocnicy przed sądem występują tzw. pełnomocnicy profesjonalni (adwokaci i radcowie prawni) lub wymienieni powyżej członkowie rodziny strony postępowania. W przypadku tej pierwszej grupy pełnomocników należy pamiętać, że prawnicy należący do samorządów zawodowych mają obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej. W niektórych rodzajach spraw obowiązuje przymus adwokacki/ radcowski tzn. że danej czynności przed sądem może dokonać tylko profesjonalny pełnomocnik (np. wniesienie kasacji) i udzielenie pełnomocnictwa adwokatowi lub radcy prawnemu w takich przypadkach jest konieczne.
W przypadku pełnomocników profesjonalnych można wymienić:
Jak ustanowić pełnomocnika?
1. Należy sporządzić pisemne pełnomocnictwo tj. dokument, w którym upoważnia się wybraną osobę do działania w imieniu mocodawcy, a następnie złożyć dokument pełnomocnictwa w sądzie. Oryginał lub jego odpis muszą trafić do akt sprawy.
2. Za pełnomocnictwo należy zapłacić opłatę skarbową (w wysokości 17 zł). Nie dotyczy to pełnomocnictw udzielonych członkowi rodziny.