Zgodnie z przepisami ustawy z 4 listopada 2022 roku o systemie identyfikacji i rejestracji każdy właściciel drobiu, niezależnie od jego ilości, począwszy od dnia 6 kwietnia 2023r. musi zarejestrować tzw. "zakład drobiu".
Co dokładnie podlega obowiązkowi rejestracji
Pod pojęciem „zakład drobiu” należy rozumieć:
Powołana wyżej ustawa wymienia następujące gatunki drobiu: kura (Gallus gallus), kaczka (Anas platyrhynchos), kaczka piżmowa (Cairina moschata), gęś (Anser anser), gęś garbonosa (Anser cygnoides), indyk (Meleagris gallopavo), przepiórka japońska (Coturnix japonica), perlica (Numida meleagris) oraz struś (Struthio camelus).
Obowiązek rejestracji miejsc występowania drobiu wynika z konieczności wprowadzania środków związanych z występowaniem ptasiej grypy i ma pomóc w zapobieganiu i zwalczaniu ognisk tej choroby.
Drób hodowany na własne potrzeby bez obowiązku rejestracji.
W komunikacie z dnia 17 lutego 2023r. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało, że osoby, które utrzymują drób na własne potrzeby, nie muszą go rejestrować u Powiatowego Lekarza Weterynarii ani w Krajowej Bazie Danych Agencji Restrukturyzacji i
Modernizacji Rolnictwa.
Podstawę prawną ww. odstępstwa stanowią następujące przepisy Unii Europejskiej:
Wskazane wyżej Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nakładają na każdy podmiot utrzymujący zwierzęta lądowe (w tym drób) obowiązek rejestracji, jednak w drodze odstępstwa państwa członkowskie mogą zwolnić z obowiązku rejestracji niektóre
podmioty stwarzające nieistotne ryzyko dla zdrowia zwierząt lub zdrowia publicznego. Jeśli zatem dana osoba przeznacza jaja czy mięso pochodzące od własnego drobiu na własne potrzeby, jest ona zwolniona z obowiązku rejestracji.