W obrocie prawnym funkcjonuje wiele różnych umów ubezpieczenia, na mocy których ubezpieczyciel jest zobowiązany aby w zakresie działalności swojego przedsiębiorstwa, spełnić określone świadczenie, w razie zajścia przewidzianego w umowie wypadku, a ubezpieczający zobowiązuje się zapłacić składkę. Roszczenia z tytułu umowy ubezpieczenia podlegają przedawnieniu dlatego warto pamiętać aby w razie sporu skierować sprawę do sądu przed upływem okresu przedawnienia.
Co do zasady, zgodnie z art. 819 § 1 kodeksu cywilnego (dalej: k.c.), roszczenia z umowy ubezpieczenia przedawniają się z upływem lat trzech. Jak liczyć początek i koniec wskazanego okresu?
Zgodnie z ogólnymi regułami bieg przedawnienia rozpoczyna się od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne (stanowi o tym art. 120 k.c.). W wypadku ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej roszczenie poszkodowanego do ubezpieczyciela o odszkodowanie lub zadośćuczynienie przedawnia się z upływem terminu przewidzianego dla tego roszczenia w przepisach o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną czynem niedozwolonym lub wynikłą z niewykonania bądź nienależytego wykonania zobowiązania. W przypadkach dochodzenia odszkodowania i /lub zadośćuczynienia od ubezpieczyciela z tytułu tzw. czynu niedozwolonego (np. za błąd medyczny, za szkodę spowodowaną poślizgnięciem się na nieodśnieżonym chodniku, za szkodę powstałą na skutek wypadku komunikacyjnego) przedawnienie liczone jest wg następujących zasad:
Koniec terminu przedawnienia przypada na ostatni dzień roku kalendarzowego (art. 118 k.c.)
Należy pamiętać, że bieg przedawnienia roszczenia o świadczenie do ubezpieczyciela przerywa się także przez zgłoszenie ubezpieczycielowi tego roszczenia lub przez zgłoszenie zdarzenia objętego ubezpieczeniem. Bieg przedawnienia rozpoczyna się na nowo od dnia, w którym zgłaszający roszczenie lub zdarzenie otrzymał na piśmie oświadczenie ubezpieczyciela o przyznaniu lub odmowie świadczenia.